
и ще остане единственото специализирано и изключително професионално издание в бранша!
Насладете се на празничния брой на ДМТ. Заредете се с приятни емоции и много полезна информация.
Тук и сега, нашата неотразима Тони ще ви пренесе до Далечния изток на кратка обиколка на няколко доста интересни и престижни изложения в бранша.
Островната Югоизточна Азия – смятаната от мнозина за най-голямата потенциална победителка в сложните търговски отношения на САЩ и Китай, за пореден пролетен сезон блесна на световната индустриална сцена с пищното провеждане на три от най-големите мебелни изложения в Малайзия, Сингапур и Индонезия. През месец март страните от региона изявиха качеството си на производство, завидните си природни ресурси и потенциала си да продават още по-успешно и на по-добри цени. И в трите държави събитията се надпреварваха по изложбена площ, все по-атрактивни локации, технологично развитие на организаторския процес, продуктово разнообразие и стремеж за привличане на световния интерес. Екипът на списание DMT имаше щастливата възможност да бъде VIP гост на събитията и международен представител на българските медии в бранша. А ето и впечатленията от посещенията до тези далечни, различни, но така стремително развиващи се държави.
MIFF, Малайзия
25 години на световната дизайн сцена и все още оживена посещаемост и приятни изненади – под този рефрен се проведе Малайзийският международен мебелен панаир (MIFF). Юбилейното издание тази година продължи 4 дни, а рекордните резултати за организатори, изложители, купувачи и посетители бяха най-чудесното доказателство, че има защо събитието да е номер 1 в мебелната индустрия в Малайзия и едно от водещите изложения в Азия. От самото си начало през 1995 г. MIFF се провежда в сърцето на малайзийската столица Куала Лумпур.
Обявен за шестия най-посещаван от туристи град в света и най-зелената столица в Азия, Куала Лумпур е и финансов и търговски център на страната, което го превръща в перфектната локация за дизайн събитие, което има претенции за световните класации в бранша, каквото е MIFF. Още с пристигането в града човек остава с впечатлението, че сградите са между зеленото, а не зеленото е между сградите. Интересен факт е, че само половината от населението в Малайзия са малайзийци. Останалите 50% са с различни националности. Това заедно с отвореното любезно отношение на местните правят посещението на този град още по-приятно и най-вече го разграничават от типичната представа за отдалечената в километри, лайфстайл и култура Азия.
В т. нар. Златен триъгълник са разположени най-мащабните бизнес сгради, търговски центрове и, разбира се, най-голямата атракция на града – най-високите кули близнаци в света, Petronas Towers. В близост до тях е една от локациите на MIFF 2019 - гигантският Световен търговски център Путра (PWTC), който е символ на квартала Чоу Кит. Там от 8 до 11 март MIFF 2019 представи продукти на общо 600 изложители от 14 страни и региони. Много от изложителите едва смогваха на засиления трафик,поръчки и разнообразието от интереси и високи изисквания на купувачите. Само през първите два дни MIFF посрещна купувачи от 120 страни със значителен брой професионалисти, които присъстват на изложението за първи път. MIFF е доказано най-голямата платформа за износ на малайзийски мебели от дървесина и офис мебели в Югоизточна Азия.
Втората и по-обширна локация на MIFF 2019 беше атрактивната сграда на Международния търговски и изложбен център Малайзия (MITEC). Разпрострян на 92 903.04 кв. м площ, разпределени в три етажа, 11 изложбени зали и капацитет от 40 000 души, MITEC е истинска гигантска скулптурна комплексна структура. Сградата е най-големият изложбен център в Югоизточна Азия. Архитектурната му форма е вдъхновена от каучуковото семе, което е основен източник на доходи за страната. Дизайн, бизнес и развитие се пресичат буквално и метафорично на територията на MITEC, което допринесе за успеха на MIFF 2019.
Сред акцентите на изложението тази година беше обявеният за „Малайзийския мебелен град на годината“ Муар и силното присъствие на млади малайзийски дизайнери. Изложението беше изпълнено с атрактивни предложения от местни компании и още по-голямо спрямо 2018-а международно участие от Китай, Тайван, Индонезия, Южна Корея, Япония, САЩ, Нова Зеландия, Тайланд, Виетнам и за първи път доставчици от Португалия, Румъния и Шри Ланка. Редица от малайзийските брандове отчетоха по-засилен интерес от американски купувачи - най-вече заради последните наложени данъчни норми за размяна на стоки между Китай и САЩ. Това се забелязваше осезаемо от големия брой посетители от Канада, които откриват в Малайзия ползотворна бизнес възможност. MIFF се организира от UBM Malaysia, член на UBM Asia, която е част от Informa PLC, водеща B2B информационна група и най-големият организатор на B2B събития в света.
Ако допреди 30 години Малайзия се възприемаше като по-бедна, но развиваща се азиатска страна, днес тя процъфтява във всякакво отношение. Това горещо кътче от света е сред световните азиатски производители на разнообразие от стоки, сред които е и мебелното производство. Улесненият достъп до страната (българските граждани не се нуждаят от виза) и стимулиращата политика за чуждестранни инвестиции превръщат Малайзия и в частност MIFF в притегателна сила за ползотворни бизнес възможности за професионалисти в мебелния бранш от цял свят.
IFFS, Сингапур
Сингапур - най-бързо развиващата се страна в света според последните класации и още много „най“... Но също и домакин на едно от най-големите азиатски изложения за мебели International Furniture Fair Singapore (IFFS). Съвместно с мебелната асоциацията ASEAN и NOOK Asia, IFFS е призната платформа, представяща висок клас изложители от 30 страни, предлагащи всеобхватна гама от мебели и обзавеждане. Изложението е специално създадено и посветено на архитекти, дизайнери и производители в мебелния бранш, като им предоставя възможност за уникално преживяване, отлична организация и мултикултурна сцена на градското бъдеще.
Екипът ни нямаше търпение да посети най-новата локация на изложението – Sands Expo and Convention Centre в най-емблематичната за Сингапур сграда на комплекса Marina Bay Sands. Изграждането ѝ струва близо 6 милиарда щатски долара. Проектът е дело на архитекта Моше Сафдиe и американския строителен предприемач Las Vegas Sands. Именно в нея се помества и най-скъпият хотел в света – Marina Bay Sands Hotel. Разпределено на 2 нива в общо 6 зали, изложението IFFS 2019 си остава ключ към международния портал за търговия в Азия, а с новата си локация се превръща и във високо оценен дизайн хъб в сърцето на централния бизнес район на столицата.
Темата на тазгодишното издание беше Urban Asia – „Бъдещето на градския живот“. Каква по-навременна и съвременно звучаща тема от тази за едно от най-известните изложения в Азия (в един от най-предпочитаните градове в света). IFFS 2019 работи тясно с лидерите в азиатската и световната мебелна индустрия, за да предложи дизайн решения, които ще трансформират общото „утре“ в нещо по-добро.
Ако в началото целите са били основно осигуряване на нови работни места, повече международно присъствие, експортно ориентирано производство, то днес Сингапур стремително се фокусира върху иновациите. В панела Design STARS бяха показани с техните продукти 11 млади дизайнери от Сингапур, Източна Африка, Япония, Тайван и Виетнам. Повечето от тях представиха иновативни начини за преработка на материалите и оригинални дизайнерски продукти за дома. Паралелно посетителите можеха да разгледат SOUL (Showcase on Urban Living) и Next-Gen Urban Living Showcase – добре подбрани селекции от брандове, които кореспондират с нуждите на съвременните граждани и мечтания лайфстайл. Без съмнение IFFS 2019 e събитие, което трябва да стои с удивителен знак във фестивалния календар на всеки професионалист от мебелната индустрия.
IFEX, Индонезия
Екипът ни завърши със замах своята мартенска обиколка в столицата на Индонезия Джакарта и тазгодишното издание на Indonesia International Furniture Expo (IFEX) 2019. Наскоро медиите споделиха новината, че управлението на Индонезия е взело решение Джакарта да не бъде вече столица на островната държава. Основните причини се знаят отдавна – предвижданията са, че до 2050 г. градът най-вероятно ще бъде под вода. Преместването може би ще отнеме десетилетие, а дотогава Джакарта отстоява своята позиция на административен и икономически център на най-многолюдната мюсюлманска държава в света. В центъра му между 11 и 14 март се проведе най-голямото индонезийско мебелно изложение IFEX. Тази година събитието изпъкваше с рекордно увеличение на изложбената площ благодарение на т. нар. открита зона (Open Space), която бе изпълнена с 20-те щанда на разнообразни компании и техните продукти. Участниците споделяха, че тази нова позиция им помага да привлекат вниманието на посетителите доста по-лесно още с влизането, а продажбите им по време на събитието са се увеличили с 50% сравнение с миналата година.
Интересът на изложителите към IFEX расте. Повечето от тях са такива, които взимат участие от години и се радват на добри резултати особено по отношение на продажбите и промоцията на продукти. Някои от новодошлите пък заявиха, че IFEX се е превърнало в едно от най-големите изложения на мебели и занаяти в света и вече са проявили интерес да се върнат следващата година. „Продължаваме да насърчаваме нашите изложители да подобряват качеството на продуктите си по отношение на дизайна, технологията, финиша, опаковането, а характеристиките им да отговарят на търсенето на купувачите ”, казва г-н Soenoto, председател на Индонезийската асоциация на мебелната промишленост и занаятите (HIMKI). Последната част е особено важна, защото стойността на направените сделки след края на изложението е дори по-висока от тази на сделките, сключени по време на събитието. IFEX 2019 успя да отчете обща стойност на напраните транзакции от 1.270 млрд. долара, като привлече над 12 000 посетители и купувачи от цял свят. Тези статистики обаче не са основната цел на IFEX. Изложението е прозорецът, който показва растежа на мебелната и занаятчийската индустрия в страната и нейните възможности по отношение на дизайна, ръчната изработка, качеството на материала и изобилието от суровини и човешки ресурси в Индонезия. За да подкрепи смелите цели на организаторите, самият президент на Индонезия, господин Джоко Уидодо, посети изложбените зали, разходи се и изпробва някои от представените мебели. Самият той произлиза от семейство, което има история в производството на мебели – факт, който местните производители изтъкват с гордост и надежда.
Антоанета Костова, Куала Лумпур-Сингапур-Джакарта-София
Конкурсът се провежда за девети пореден път по време на изложенията Техномебел и Светът на мебелите в Интер Експо Център. Целта му е да се популяризират най-добрите мебели, произведени от български фирми по проект на български дизайнери.
ПовечеДизайн, материали и технологии - случайно или не организаторите...
ПовечеРешения на Hettich за дизайн и комфорт при ползване. Магия за чекмеджета, врати с панти и ... хладилници.
ПовечеС 48-годишна си история Catas е най-големият институт в Европа за тестване и ...
ПовечеВиртуална, добавена и смесена реалност са трита вида презентации, които...
ПовечеКак да се подобри движението на пешеходците в старите квартали на Шанхай, където...
ПовечеМебелната 2019, както всяка година, започва от Кьолн. От 14 до 20 януари се проведе 70-ото издание на ...
Повече